ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Meftune Atam'ın Zehra Ana Azerbaycan Okulu Mezuniyet Töreni Konuşması (Tam Metin)

4 Haziran 2017 Pazar

Zehra Ana Azerbaycan Okulu Mezuniyet Töreninde Konuşma Yapan Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam'ın Konuşma Metni

Bismillahirrahmanirrahim

Öncelikle Allah'ın selamı hepinizin üzerine olsun. Ben de Zehra Ana YardDay. Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak şahsım ve yönetim kurulum adına hepinize hoşgeldiniz diyorum.

 

Zehra Ana Derneği'nin faaliyetlerine değinmeye gerek görmüyorum, zaten içimizden biri olarak hepiniz derneğimizin çalışmalarına vakıfsınız.

 

Daha çok Zehra Ana Azerbaycan okulu odaklı konuşmak istiyorum. Yaşıtları okula giderken eğitim  hakkından mahrum kalmış Azerbaycanlı çocukların içinde bulundukları durum Zehra Ana'nın anneleri olarak bizleri derinden etkiliyordu.  Bu duruma kayıtsız kalamayarak Azerbaycanlı çocuklarımız için bir an önce harekete geçerek dört yıl önce Zehra Ana Azerbaycan Okulu projesini fiilen hayata geçirdik. Bütün projelerimizde olduğu gibi bu projemizde de sadece Allah rızasını gözeterek işe koyulduk. Bu süreçte ne kadar meşakkatli bir yola çıktığımızın farkındaydık ama karşılaşacağımız hiç bir zorluk o çocuklara eğitim hakkı kazandırmaktan daha önemli değildi.

 

Bugün, dört yıl önce başlattığımız bu eğitim hareketinin ilk mezuniyet töreni için toplanmış bulunuyoruz. Gönül isterdi ki öğrencilerimizin mezuniyetini resmi bir belge ile taçlandıralım. Önce Rabbim sonrada sizler şahitsiniz ki bu konuda gitmediğimiz makam, çalmadığımız kapı kalmadı. Maalesef süreç istediğimiz kadar hızlı ilerlemiyor ama bu durumun bizi umutsuzluğa sürüklemesine izin vermeden istediğimiz sonucu alana kadar sizlerin de desteği ile bu işin peşini bırakmayacağız. Çocuklarınızı kendi çocuklarımızdan ayırmadan eğitim haklarını almaları için çalışacağız.

 

Sizlerin özel durumunu da göz önünde bulundurarak her türlü kötü niyetli yaklaşımdan sizleri korumak adına sizlerin bile haberi olmaksınız süreci çok hassas bir şekilde yürüttük ve Allah'ın izni ile o kötü niyetli yaklaşımları bertaraf etmeye muvaffak olduk. Burada inkar edemeyeceğimiz bir gerçek var ki en büyük destekçimiz de sizler oldunuz. Belki de bu okulun en güzel meyvesi şu oldu ki Zehra Ana Derneği ile Azerbaycanlı aileler arasında sağlam bir gönül köprüsü kuruldu. Sizinle bağlantı kurmak isteyen resmi makamlara "Bizim sözcümüz Zehra Ana'dır." demeniz bizi ziyadesiyle onurlandırdı. Bu sözünüzle sorumluluğumuzun nedenli büyük olduğu bizim nazarımızda bir kez daha pekişmiş oldu. Sizlerin bize duyduğu güvene layık olmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da var gücümüzle çalışacağız.

 

Buradan ben sizlere Türkiye Caferileri Lideri Sayın Selahattin Özgündüz'ün selamını da iletmek istiyorum. Bu göç süreci başladığından bu güne kadar sizleri bir baba gibi kucaklayarak koruyup kollayan değerli liderimiz sizlerin bizden gayrı olmadığı farkındalığınıbizlere uygulayarak öğretti.

Okulumuzun kuruluş aşamasında kendilerinin değerlifikirlerini almak için gittiğimizde projeden duyduğu memnuniyetin yanı sıra okulumuzda Azerbaycan'ın resmi müfredatı dışında hiçbir ideolojik düşünceyi empoze etmeden-dayatmadan sadece lillah üzere eğitim vermemiz gerektiğini tavsiye etti. Biz de bu işaretle sadece Allah rızası gayesi ile Azerbaycanlı eğitimciler ve Azerbaycan'dan gelen resmi ders kitapları ile eğitime başladık ve bugün de şükürler olsun ki ilk mezunlarımızı verdik.

 

Gayemiz hesapsızca girdiğimiz bu yolda her insanın en doğal ve bizce yemek-içmek kadar zaruri hakkı olan, özellikle günümüz şartlarında vehamet arzeden okuma-yazma gereksiniminden hareketle eğitim hakkının bu çocuklarımıza da resmi olarak verilmesi. Biz üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız ve yapıyoruz da ancak bu sürecin bir sonraki adımında olayın devletler bazında çözülmesi gerekiyor. Buradan resmi makamlara sesleniyorum; iki devlet tek millet Azerbaycan ve Türkiye, bu kardeşlerimizin maduriyetleriningiderilmesi noktasında üzerlerine düşen sorumluluğun bilincinde olarak ellerini taşın altına koymalılar. Biz kendimizden özge görmediğimiz Azerbaycanlı kardeşlerimizin sorunlarının çözüme ulaştırılması noktasındaki sürecin her zaman takipçisi olacağız.

 

Sözlerime burada son verirken sürecin başından beri bizimle birlikte hareket eden okulumuzun değerli müdürü, Zehra Ana'nın kocaman ailesinin bir parçası olan Sayın Serdar Koca beyefendiye şahsım ve yönetim kurulum adına teşekkürü bir borç biliyorum. Ben Azerbaycan okulu eğitim kadrosunu, değerli öğretmenlerimizi ve okulumuzun diğer çalışanlarını da Zehra Ana ailesinin bir parçası olarak görüyorum her zaman yanımızda olarak faaliyetlerimizde gönüllü olarak yer aldıkları için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Bir teşekkürü de veliler olarak sizler hak ediyorsunuz, bize inanıp çocuklarınızı emanet ederek Zehra Ana'nın kocaman ailesine dahil oldunuz.

 

Son olarak mezuniyetlerinden dolayı yavrularımıza, değerli ailelerine ve müdürü ile beraber Azerbaycan okulu eğitimcilerine tebrik arz ediyorum.

 

Allah hiçbirimizi yavrularımızla imtihan etmesin; onları topluma, ailelerine ve kendilerine faydalı bireyler; hayırlı evlatlar eylesin. Bahtları ve yolları açık olsun; Rabbim onlara iki dünyada da keder yüzü göstermesin.

 

Evlatlarımıza başarılarının devamını diliyor; saygılarımla hepinizi Allah'a emanet ediyorum.