ZEHRA ANA YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ Halkalı Merkez Mh. Zeynebiye Caddesi No:32 Küçükçekmece / İstanbul 0212 548 98 45 - 0539815 94 79
 

Meftune Atam'ın Konuşması (Tam Metin)

20 Mart 2017 Pazartesi

Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Meftune Atam'ın Dünya Müslüman Kadınlar Günü ve Nevruz Bayramı Konuşması

Bismillahirrahmanirrahim
 
Selam olsun Fatımatûz-zehra'ya, selam olsun babası Muhammed Mustafa'ya, selam olsun kocası Aliyyen Murteza'ya, selam olsun 11evladına, selam olsun zamanımızın sahibi İmam Mehdi'ye ve onun zuhurunun özlemiyle yanan siz aziz Ehli-beyt dostlarına!
Dünya Müslüman Kadınlar Günü ve Anneler Günü olarak da kutladığımız, Hz. Fatımatüz Zehra (sa)'nın, bereketli doğum gününü ve Ali Bayramı olarak bildiğimiz sevgi, barış, kardeşliğin sembolü olan Nevruz dolayısı ile Ehlibeyt'e gönülden bağlanmış tüm Müslümanlara tebrik arz ediyorum.
 
Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak, 2 bayramı bir arada kutladığımız, bu programa katılımınızdan dolayı, hepinize, şahsım ve ekibim adına teşekkür ediyorum.
Zehra Ana Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu adına, başta yolumuza ışık tutan, bizleri bu yolda cesaretlendiren ve iyilik hareketimizin her aşamasında bizleri destekleyen, toplumumuzun banisi, değerli liderimiz Sayın Selahattin Özgündüz, kapılarını her çaldığımızda taleplerimizi mümkün olduğunca geri çevirmeyen değerli kaymakamımız Sayın Harun Kaya ve değerli belediye başkanımız sayın Temel Karadeniz,
 İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Bakhtiyar Assadzadeh, eşi hanımefendi ve çalışma arkadaşları, Atayurdumuz Iğdır'dan aramıza katılan Zehra Ana Yar. Ve Day. Derneği Iğdır Temsilcimiz ve Zehra Ana'nın kurucularından da olan Sn. Rugeyye Yılmaz hanımefendi, Caferi Alimler Birliği, Caferi Der, Ata Der, İfa spor, Zeynebiye Hareketi Gençlik Merkezi, Zeynebiye ve diğer cami dernekleri başkan, yönetim ve cemaatleri, sivil toplum örgütleri, değerli medya mensupları, Cem tv ekranlarından bizleri izleyen değerli canlar ve varlık sebebimiz olan siz vefalı Ehlibeyt dostları bu sene Nevruz'la birlikte düzenlediğimiz Dünya Müslüman Kadınlar Günü programımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz.
 
Programımıza renk katacak halk ozanımız Sn. Maksut Feryadi ve aramıza Azerbaycan'dan katılan, artık içimizden biri olan Sayın Seyyid Taleh Boradigahi ve kardeşi Sn. Seyyid Peyman Boradigahi'ye hepimiz adına hoşgeldiniz diyorum. Kendileri güzel yorum ve eserleri ile programımıza renklendirecekler inşallah.
 
Ve hususen İran'dan aramıza katılan akademisyen Muhakkık Erdebili Üniversitesinin parlayan yıldızı, doktorasını ülkemizde yapmış olan öğretim görevlisi camiamızı da yakından tanıyan ve derdimizle dertlenip sevincimizle sevinen Yardımcı Doçent Sn. Zehra Faturechi hanımefendiye hoşgeldiniz diyorum.
 
Değerli Zehra Dostları, bir hadiste buyuruluyor ki “Eğer bütün iyilikler ve güzellikler tek bir varlıkta toplansaydı bu Fatıma olurdu.” Tüm islam aleminin ortak görüşü budur ki, Hz. Fatıma insan-ı kamil örneğinin kadın versiyonudur. Zira hayatın her alanında üzerine düşen tüm görevleri mükemmel bir şekilde ifa etmiş olan Hz. Fatıma gibi bir rol modelimiz varken özellikle müslüman kadının başka bir rol modele ihtiyacı yoktur. Hakeza islamın kadını sosyal hayattan kısıtlamadığının en güzel örneği Hz. Fatıma, annesi Hz. Hatice ve kızı Hz. Zeynep'tir.
 
Her ne kadar kelimelerimiz ve ilmimiz onu vasvetmeye kifayetsiz kalsa da Hz. Fatıma ile ilgili söyleyecek çok sözümüz var; lakin sürem kısıtlı olduğu için bu konunun açılımını değerli konuşmacılarımıza bırakıyorum. Ben de sizlere 2006 yılında kurmuş olduğumuz, Hz. Fatıma'nın mübarek ismiyle müzeyyen ve münevver olan Zehra Ana Yar. Ve Day. Derneğimizden bahsetmek istiyorum.
 
Değerli Ehlibeyt muhipleri kısıtlı imkanlarla çıktığımız bu yolda geldiğimiz noktayı görüp de şükretmemek elde değil. Bunun Allah'ın lütfu, Hazreti Fatıma'nın bereketi ve sizlerin vesilesiyle gerçekleştiğinin bilincindeyiz; dönüp geriye baktığımızda sizlerle birlikte ne çok yol kat ettiğimizi, ne çok şey başardığımızı görmekle beraber, yeterli olmadığının, önümüzde upuzun ve meşakkatli bir yol olduğunun ve kimin adına da bu yola çıktığımızın  farkındayız; sorumluluğumuzun ne kadar büyük ve önemli olduğunun bilincindeyiz.  Bu yolda sizlerin bize duyduğu güven ve sizden  aldığımız her dua en büyük motivasyon kaynağımız  olmuştur.
 
Şunu özellikle belirtmek istiyorum ki ihtiyaç sahiplerine karşı biz hala ilk günkü amatör ruhumuz ve hassasiyetimizle yaklaşıyoruz. Biz aslında hayırsever insanımızla ihtiyaç sahipleri arasında Allah rızası üzere bir köprüyüz. Hayırseverler var oldukça biz de var olacağız. Biz onlardan razıyız, ihtiyaç sahipleri onlardan razı Allah da onlardan razı olsun. Bazen maddi, bazen manevi anlamda bizi her alanda desteklediler. Biliyor musunuz aslında bu bir alışveriştir bu alışverişte bize de nasip olan ihlasla yapılan yardımlara karşılık gönülden edilen dualara şahitlik etmektir.
 
Değerli canlar, yoksullukla mücadele kadar cehaletle mücadele etmek de önem arz etmektedir. Sizlerin de bizimle aynı düşüncede olduğunuzu bilerek cehaletle mücadele kapsamında toplumumuzdaki eğitim ve öğretim açığına da eğilmeyi kendimize görev addettik. Kadın-erkek, küçük büyük demeden her yaş grubunu kapsayacak eğitim programları oluşturduk. İslami ilimler akademisi, ilk ve orta öğretim etüt merkezi, Azerbaycan okulu ve Ana okulu şu an faaliyette olan eğitim birimlerimizdir. Ayrıca eğitime destek olmak adına her yıl yüzlerce üniversite öğrencisine burs vermekteyiz
 Mezun olan öğrencilerin iş sahibi olduktan sonra yeni öğrenciler okutmamıza destek olması da bizim için ayrıca gurur vericidir.
 
Sevgili Zehra dostları, kadın toplumun anasıdır mantalitesi ile camiamızın örgütlü ilk ve tek kadın hareketi olarak kadınlarla ilgili her sorumluluğu büyük bir şerefle omuzladık. Zehra Ana İyilik hareketi dalga dalga yayılırken ata yurdumuz Iğdır'daki gayretli bacılarımızdan da temsilcilik talebi geldi. 2014 yılında açılan Zehra Ana Iğdır Şubesi Hz. Zehra'nın rahmet elini Iğdır'daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya başladı ve devam ediyor. Kısa sürede başarılı çalışmalara imza atan Iğdır şubemizin tanıtım filmini az sonra beraber izleyeceğiz inşallah. Halihazırda yeni bir şubenin de alt yapı çalışmaları yürütülmektedir. İnşallah önümüzdeki yıl onun müjdesini de vermek nasip olur diye ümit ediyorum.
 
Değerli canlar, Alevi-Caferi inancına göre Ali bayramı olan, baharın gelişi ve doğanın uyanışını müjdeleyen, yeni gün yani Nevruz sevgi, barış, kardeşlik ve dostluğun simgesidir. Dileriz ki Nevruz, genelde tüm dünyaya ve özelde de ülkemize birlik, beraberlik ve huzur getirsin. Biz Zehra Ana derneğiyiz. Analar olarak duamız odur ki hiçbir askerimizin, polisimizin tırnağına taş değmesin. Dileriz ki analar bir daha ağlamasın. Ciğerimiz bir daha yanmasın.
 
Sevgili Ehlibeyt dostları izin verirseniz buradan yol arkadaşlarım ve bizimle manevi anlamda bir aile gibi olan kaymakamımız Sayın Harun Kaya ve belediye başkanımız Temek Karadeniz'e de bize katkılarından dolayı huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Benim ekibim dışında bize katkıda bulunan Zeynebiye Hareketi Gençlik Merkezi ve ismini zikredemediğim katkılarını esirgemeyen şahıs ve kurumlara da teşekkür ediyorum
2006 yılında başlattığımız iyilik hareketimizde Hz. Zehra (sa)'nın adına layık olmaya çalışan, özel hayatlarından feragat ederek gece gündüz demeden hizmet eden gönüllülerimiz ve mesai saati gözetmeksizin canla başla çalışan ücretli ekip arkadaşlarımız; biz hep birlikte büyük ve güçlü bir aileyiz. Ben şahsım adına bu büyük ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Sizlerin de aynı duyguları paylaştığınızı bilerek geleceğe umutla bakıyorum. İnşallah birlikte daha büyük işlere imza atacağız diye ümit ediyorum.
 
Zehra Ana Yard. Day. Derneği'nde bugüne kadar çeşitli hizmetlerde bulunarak aramızdan ayrılan ve hala görevinin başında hizmete devam eden dava arkadaşlarıma ve onları bu kutlu yoldan alı koymayıp destekleyen değerli ailelerine de teşekkürü borç biliyorum.
 
Değerli dostlar, böyle bir günde sizi hüzünlendirmek istemezdim ama değinmeden geçemiyorum Zeynebiye hareketi hamisi, değerli liderimizin vefalı can yoldaşı, davadaşı, elinde büyüdüğüm kıymetli amcam Hamit Turan'ı anmadan geçemeyeceğim. Biliyorsunuz genelde toplumumuz adına özelde ise Zehra Ana Derneği ve şahsım adına büyük bir kayıp yaşadık. İmam Cafer-i Sadık'ın buyurduğu gibi “Bir alim öldüğünde İslam'da kapanmayan bir gedik açılır. Şahsım ve ekibim adına O'nun desteklerinden mahrum kalmak bizim için çok zor bir imtihan. Öğretileri her zaman yolumuza ışık tutacak. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Seni asla unutmayacağız, Zeynebiye'nin zahmetkeş Alemdarı...
 
Değerli dostlar, maalesef ki bu ilk kaybımız değildi. Öncesinde de Zehra Ana Yard. Day. Der kurucularından, derneğimizde değerli hizmetlerde bulunan emektar arkadaşımız Fatma Taşdemir'i de yakın zamanda kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Ona'da Allah'tan rahmet diliyoruz. Hz. Fatıma şefaatçisi olsun inşallah.
 
Bir yanımız buruk olsa da  Emektar Hamit Turan Hocamızın ailesinin de isteği üzerine bu Ali ve Fatıma Bayram programını iptal etmedik. Yüce Rabbimizden diliyoruz ki bize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Nevruz acılarımızı alıp götürsün; hepimize sevgi, huzur mutluluk getirsin. Hayırlara vesile olsun. Sözlerime son verirken tekrar saygıyla selamlıyorum. Hanımların kadınlar günü ve cümlenizin Ali Bayramı-Nevruzu kutlu olsun. Hepinizi Allah'a emanet ediyorum.